ODBC YAPILANDIRMASI

      Programa girerken verilen hata yukardaki resimde görüldügü gibi odbc yapilandirmasi ile ilgili ise öncelikle baslat menüsünden calistir seçenegini tiklayiniz. Açilan pencereye \\ana bilgisayarin ismi\ yazilip enter'a basiniz. Eger ana makinaya baglanamiyor diye bir hata geliyor ise sorun ana makinaya baglantinizin olmamasidir. Eger ana makinaya baglantiniz varsa asagidaki resimlere ve alt bölümrindeki açiklamalara uygun olarak islemleri uygulamaniz gerekmektedir.

      Önce Baslat menüsüne daha sonra Ayarlar ve burdanda Denetim Masasina girelim. Denetim masasindaki klasörlerden Performans Bakim bölümüne girdikten sonra Veri kaynaklari(ODBC) bölümünü açalim.

      Açilan pencereden E01-2006 ( programiniz nakliye ve muhasebe ise E01-2006, stok ise stok2006 )seçeriz ve Yapilandir butonuna tiklariz.

      Resimdeki penceredeki Adi bölümüne E01-2006 , Sunucu bölümüne ise Server bilgisayarimizin ismini yazariz.Sonra ileri butonuna tiklariz.

      Bu pencerede önce Kulanicinin girdigi oturum açma kimligi ... ile yazili alan secili olacak sekilde Oturum kimligi ve Parola bölümlerinine EVREN yazilir ve ileri butonuna tiklanarak sonraki pencereye geçilir.

      Resimdeki seçili alanlar isaretleyip Varsayilan veritabanini asagidaki ile degistir bölümünü seçeriz ve altaki kutucuktan E01-2006 alanini seçeriz.Islemlerimiz resime uygun ise ileri butonuna basilir.

      Resme uygun olarak alanlar isaretlenir veya isareti kaldirilir.Üst bölümde bulunan SQL Server iletimlerinin dilini degistir bölümü isaretlendikten sonra Turkish secili olmalidir.Eger islemlerimiz resimdekine uygun ise ileri butonuna tiklariz.

     Açilan pencerelerin hepsinden Tamam butonuna tiklayarak çikariz.Yaptgimiz bu islemler sonucunda sorun giderilmis olucaktir. Programi tekrar çalistirabilirsiniz.

      Eger program hala odbc hatasi veriyor ve programa hiçbir bilgisayardan da girilemiyorsa ana bilgisayra gidip görev çubugunun sag alt kösesindeki altta gördügünüz resimdeki isaretin olup olmadigini kontrol ediniz. Eger resimdeki simge yok ise sql server kendini stop etmis demektir.Sorunu Sirketimizi arayarak çözebilirsiniz.

Dökümani indir

Yukari